Internetové zdroje

10. dubna 2018 v 14:35 | Michaela Vančurová |  Internet a multimedia ve výuce českého jazyka
Přehled nejzajímavějších internetových zdrojů, které se dají využít při výuce českého jazyka a literatura:

1. Internetová jazyková příručka
http://prirucka.ujc.cas.cz
Na těchto internetových stránkách najdeme dvě části. První část má název "Slovníková". Obsahuje cca 102 000 slovníkových hesel a vychází z hesláře školního vydání Pravidel českého pravopisu (PČP), Slovníku spisovné češtiny pro školu a veřejnost (SSČ), výběrově jsou do ní včleněna i hesla z Nového akademického slovníku cizích slov (NASCS), ze slovníků neologismů Nová slova v češtině 1, 2 a výrazy z poradenské databáze.K jednotlivým heslům jsou zařazeny důležité údaje, na něž se tazatelé v jazykové poradně opakovaně ptají (výslovnost, slovnědruhová charakteristika, význam, odvozená slova, dokladová spojení).

Druhou částí je část "Výkladová". Východiskem pro jednotlivé výklady byla Pravidla českého pravopisu a současné mluvnice. Na rozdíl od nich jsou některé výklady v IJP podrobnější, ucelenější a zpřesňující (jde o psaní velkých písmen, interpunkci, shodu přísudku s podmětem, skloňování osobních a zeměpisných jmen, o konkurenci přídavných jmen na -ní/-ový a -ivní atp.).

2. Online pravidla českého pravopisu
www.pravidla.cz
Rychlé a snadné vyhledávání v pravidlech českého pravopisu.


3. Cvičení z českého jazyka
http://www.ocestine.cz/testy/
Na těchto webových stránkách si mohou žáci zábavnou formou procvičit znalosti českého jazyka. Naleznou zde průběžně aktualizovanou nabídku testů z češtiny (vyjmenovaná slova, shoda přísudku s podmětem, velká a malá písmena…). A navíc sekce gramatika se snaží přívětivým způsobem vysvětlit základní gramatické zásady češtiny.


Pro žáky z prvních až čtvrtých tříd je tu také webová stránka: http://skolakov.eu/, kde si děti mohou formou hry procvičovat český jazyk.


4. Online diktáty
http://www.diktaty.cz/
Žáci na této webové stránce mohou vyplňovat online diktáty. Procvičují si tímto způsobem český jazyk, aniž by museli psát. Systém vyhodnotí správné i chybné odpovědi a určí celkovou úspěšnost. Na výběr je z mnoha diktátů zaměřených na nejrůznější okruhy (vyjmenovaná slova, psaní ú/ů, mně/mě…).


5. Vyhledávání v českých antikvariátech
http://muj-antikvariat.cz
Tato webová stránka nám dává možnost vyhledávat ve všech antikvariátech po celé České republice. Každý zde může najít učebnice a jiné knihy za nízké ceny.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama