Multimedia v prezentaci

10. dubna 2018 v 14:34 | Michaela Vančurová |  Internet a multimedia ve výuce českého jazyka
Výuka by měla být jistým způsobem zajímavá a zábavná, aby žáky zaujala a lépe si tak dané informace zapamatovali. Chceme-li žáky zaujmout, pak je dobrou volbou volit obrázkové a zvukové vjemy.

Jelikož žáci rádi sledují videa, rozhodně je to jedna z možností, jak jim předat informace. Například na webové stránce www.youtube.com, která je primárně určena pro sdílení videosouborů, je k vidění spousta edukačních videí. Samozřejmě je nutné, aby učitel nejprve celé video zhlédl a určil, zda je pro žáky vhodné. Velkou výhodou je to, že je tento portál zdarma. Youtube bych využila například při vysvětlování žákům, jak vypadá maturitní zkouška z českého jazyka (Cermat): https://www.youtube.com/watch?v=h8tSreP6YFw. Zde názorně mohou vidět průběh zkoušky a lépe si tak představí, co je čeká. Také je možné jej využít při srovnávání četby a filmového zpracování dané knihy.


Dalším on-line zdrojem, který je vhodný pro výuku českého jazyka a který mi velmi rozšířil obzory, je podcasting. Jedná se o vysílání zvukových záznamů pomocí internetu. Žáci jsou neustále v kontaktu s různými hudebními přehrávači, s novými technologiemi to umí a nedělá jim problém se v nich orientovat. Mp3 nahrávky jsou v edukaci rozhodně vítané. Mohou si pomocí přehrávače přehrávat například povinnou četbu, pokud čtení zrovna neholdují. Webový portál http://www.kralovstvimluvenehoslova.cz/ nabízí audioknihy známých děl. Nahrávky probíraného učiva by mohli poslouchat v domácím prostředí při odpočinku nebo i při cestě dopravním prostředkem do školy. Na vysoké škole by studenti mohli sledovat online přednášky a podle svého tempa si zapisovat poznámky.

Dle mého názoru jsou multimedia vítaným pomocníkem při výuce českého jazyka. Obrázky, animované prvky, video, filmové sekvence, on-line vysílání apod. nám mohou usnadnit vyučování. Žákům jsou moderní technologie blízké.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama